Pension Klostermann, Nové Hutě na Šumavě : NOVÉ HUTĚ

Pension Klostermann, Nové Hutě na Šumavě : NOVÉ HUTĚ
Cesta: www.pensionklostermann.cz > NOVÉ HUTĚ

Kontakt

Pension KLOSTERMANN
Nové Hutě 91
384 92 Borová Lada

tel/fax:
388 434 126 
602 661 858

e-mail:
pension@
pensionklostermann.cz

 • PARKHOTEL

   
  Šumavské bylinné lázně
  Kašperské Hory
  Adults Only

 • Alpská Vyhlídka


  novinka roku 2011

 • Penzion Kašperk


  krásná rodinná dovolená
  tel. 376 582 592

 • Penzion Polka


  klid, příroda, relaxace
  tel.: 728 666 495
 • Nové Hutě


  Pension Klostermann Nové Hutě
  ideální pro rodiny s dětmi
 • Knížecí Pláně


  Hájenka uprostřed přírody a pastvin
 • Hotel Nové Údolí


  Velmi klidné místo v srdci NP Šumava
 • U krále Šumavy


  Apartmány Borová Lada

Nové Hutě

O šumavském středisku Nové Hutě

Obec Nové Hutě se nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava, přímo v jejím středu. Je součástí šumavských plání, kterou jsou nejrozsáhlejší souvislou plochou ve výšce nad 1000 m ve střední Evropě. Toto rekreační středisko leží na hranici NP Šumava a díky své nadmořské výšce 1050 m se řadí k oblastem s velice příznivými klimatickými podmínkami.

Jako první historicky doložitelné trvalé osídlení území, na kterém se dnes nacházejí Nové Hutě, je uváděna sklárna, jejímž nájemcem byl mistr sklář Johann Pock (psáno též Bock). Sklárna stála již roku 1686 v oblasti dnešních Pokových Hutích (Bockhütte, při silnici do Vimperka , pod kótou 1061 m.n.m.). Rodina Pocků byla jednou z nestarších sklářských rodin, známa je již z doby před třicetiletou válkou z Jáchymova. Rostoucí odbyt skla až do dalekých zemí vedl v roce 1715 k vybudování nové sklárny. 

Koncem 19. století s rozvojem nových technologií a s nahrazováním dřeva uhlím přichází krize sklářství na Šumavě. Úpadek skláren na Nových Hutích uvolnil prostor pro nové podnikání. Na Františkově vzniká papírna a v místě Unterkaltenbach továrna na zápalky. Kromě těchto příležitostí a obecně zpracování dřeva, skýtalo vždy obživu zemědělství. Pěstovalo se obilí, zejména žito a oves, brambory, zelí a řepa. Významnou úlohu hrál chov skotu. V roce 1945 žilo na území Nových Hutí v 216 domovních číslech 1442 obyvatel. Po válce pak byla naprostá většina obyvatel odsunuta, hlavní vlna odsunu se uskutečnila v roce 1946, ale lidé postupně odcházeli i v dalších letech. Velká většina opuštěných domů byla v následujících desetiletích srovnána se zemí. Obec nadále nese jen český název Nové Hutě, německý název Kaltenbach (Studený potok) se přestal používat.

Víte, že z Ńových Hutí pocházel odtud i nepolapitelný Král Šumavy pašerák a převaděč Franz Nowotny zvaný Kilián? Vydejte se poznávat krajinu proslavenou románem Král Šumavy.

Nové obyvatelstvo přichází nejen z blízkých českých vesnic na Zdíkovsku, ale i ze vzdálených koutů tehdejšího Československa. Dnes mají Nové Hutě cca. 70 stálých obyvatel. Od sedmdesátých let se v oblasti rozvíjí cestovní ruch - v době socialismu především ve formě podnikové rekreace. Ubytovací kapacity se rozšiřují i po roce 1989 v souvislosti s rozvojem soukromého podnikání.

Přijeďte a obdivujte úžasné šumavské pláně a vrcholy. V každém ročním období jsou jiné, ale vždy Vás uchvátí a dojmou. Přijeďte a budete vítáni.

Webdesign & hosting & informace o Šumavě: ŠumavaNet.CZ